MP JUNIORÓW W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ

Po 32 meczach rywalizacja w ramach Orlen Finału Mistrzostw Polski Juniorów 2023 została rozstrzygnięta. Nie zawiedli faworyci turnieju – kadrowicze spalskiego SMSu, którzy spotkali się w finale zmagań. Patronem rozgrywek była Grupa ORLEN.

Zmagania na boiskach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego toczyły się od soboty, a niedzielną rywalizację rozpoczęła walka w ćwierćfinałach z prawej strony drabinki. W pierwszym meczu reprezentujący UKS OPP Kołobrzeg/TPS Lublin Jakub Czachorowski i Artem Besarab pokonali wyraźnie duet Tarnovii Volleyball: Patryka Michalskego i Krzysztofa Wichłacza. Natomiast w drugim ćwierćfinale, który dostarczył wielu emocji – Jakub Krzemiński i Marcel Wanat z TS Koset Grudziądz, chociaż przegrali pierwszego seta, to ostatecznie w zaciętej trzeciej partii wygrali z ekipą Trefla Gdańsk – Aleksandrem Rybakiem i Michałem Grzybem.

Przed rozpoczęciem rywalizacji półfinałowej – rozegrane zostały mecze o 7. i 5. miejsce w turnieju goszczącym w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W potyczce o 7.lokatę Jakub Kilian w parze z Bartłomiejem Nackowskim z SMS Oborników Śląskich pokonali duet KS Metro Warszawa: Wiktora Mąkosę i Sebastiana Tomczaka. W meczu o 5. miejsce zmierzyli się przegrani z ćwierćfinałów z prawej strony drabinki i w tym starciu to Aleksander Rybak i Michał Grzyb wygrali z Patrykiem Michalskim i Krzysztofem Wichłaczem.

W półfinałach lubelskiego turnieju prym wiodły pary młodzieżowej kadry Polski – wspomniani już Aleksander Czachorowski i Artem Besarab wygrali z niepokonanymi w pierwszym dniu zawodów reprezentantami KS Metro Warszawa – Oliwierem Gościańskim i Michałem Grabkiem. Drugi półfinał zakończył się wygraną zespołu KS Jastrzębskiego Węgla: Filipa Lejawy i Szymona Bety, którzy w pokonanym polu pozostawili dzielnie walczących Kubę Krzemińskiego i Marcela Wanata.

Mecz o brązowe medale bardzo dobrze rozpoczęli podopieczni trenera Jacka Nowaka – Jakub Krzemiński i Marcel Wanat wygrali pewnie pierwszego seta ze stołecznym duetem: Oliwierem Gościańskim i Michałem Grabkiem. W drugim secie zespół warszawskiego Metra poprawił grę, jednak ostatecznie więcej zimnej krwi zachował duet z Grudziądza, który triumfował w całym meczu.

Finał był pojedynkiem ubiegłorocznych srebrnych medalistów – Szymona Bety i Artema Besaraba – którzy tym razem stanęli z nowymi boiskowymi partnerami po przeciwnych stronach siatki. W pierwszym secie przez długi czas rywalizacja toczyła się punkt za punkt, jednak ostatecznie w końcówce szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili gracze z KS Jastrzębskiego Węgla. Drugi set rywalizacji przebiegał pod dyktando siatkarzy z województwa śląskiego. Zawodnicy trenera Stefana Wyszyńskiego z UKS OPP Kołobrzeg i TPS Lublin próbowali grać odważniej i mocniej zagrywką, jednak to ryzyko nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Cały czas bardzo pewnie spisywali się Filip Lejawa i Szymon Beta, którzy zostali nowymi mistrzami Polski juniorów w siatkówce plażowej. Dodatkowo Filip Lejawa został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju rozgrywanego w stolicy województwa lubelskiego.

Wyniki 2.dnia MP Juniorów w Siatkówce Plażowej – Lublin 2023:

Ćwierćfinały:

Czachorowski Aleksander/Besarab Artem - Michalski Patryk/Wichłacz Krzysztof 2:0 (19:6, 21:11)
Krzemiński Jakub/Wanat Marcel - Rybak Aleksander/Grzyb Michał 2:1 (16:21, 21:15, 19:17)

Półfinały:

Gościański Oliwier/Grabek Michał - Czachorowski Aleksander/Besarab Artem 0:2 (13:21, 18:21)
Lejawa Filip/Beta Szymon - Krzemiński Jakub/Wanat Marcel 2:0 (21:18, 21:15)

Mecz o 7.miejsce: Tomczak Sebastian/Mąkosa Wiktor - Kilian Jakub/Nackowski Bartłomiej 0:2 (18:21, 21:23)
Mecz o 5.miejsce: Michalski Patryk/Wichłacz Krzysztof - Rybak Aleksander/Grzyb Michał 1:2 (21:15, 21:23, 8:15)

Mecz o 3.miejsce: Gościański Oliwier/Grabek Michał - Krzemiński Jakub/Wanat Marcel 0:2 (14:21, 18:21)
Finał MP Juniorów: Czachorowski Aleksander/Besarab Artem - Lejawa Filip/Beta Szymon 0:2 (18:21, 13:21)