Młodziczki z Lęborka wygrywają w Łebie

Młodziczki AP Sped SPS Lębork wygrały w znakomitym stylu 24 edycję Maratonu Siatkówki. W finale w Łebie drużyna trenerów Marcina Dawidowskiego i Marcina Grudzińskiego pokonała 2:1 (25:22, 18:25, 15:6) UKS Źródełko Katowice.
Medale i puchar naszym młodziczkom wręczył Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, gość specjalny imprezy. Najlepszą zawodniczką maratonu (MVP) została uznana Agata Majrowska. Trenerzy AP Sped SPS Lębork wyróżnili ze swojej drużyny Kingę Jęchorek. Dla naszych młodziczek gra w maratonie była próbą generalną przed turniejem 1/4 Mistrzostw Polski, który już od piątku w Lęborku. Głównymi organizatorami maratonu są Jarosław Pruski z Lęborka i Joanna Bieniek z Łeby.
24 edycja Maratonu Piłki Siatkowej w kategorii wiekowej "młodzik" trwała od piątku do niedzieli w halach sportowych w Lęborku, Łebie, Wicku i Łebieniu. Do rywalizacji przystąpiły 24 drużyny dziewcząt i 14 zespołów chłopców z różnych stron Polski. W obu turniejach mieliśmy swoich reprezentantów.

Dla młodziczek AP Sped SPS Lębork udział w maratonie był ostatnim sprawdzianem formy przed rozpoczynającymi się w piątek ćwierćfinałami mistrzostw Polski w Lęborku. W pierwszym dniu maratonu drużyna trenerów Marcina Dawidowskiego i Marcina Grudzińskiego wygrała w hali miejskiej w Lęborku 2:0 (25:2, 25:7) z TPS Czarni Słupsk II a następnie także bez straty seta z UKS Omegą Mrągowo (do 7 i 6).

Po południu w Łebie lęborczanki wygrały 2:0 (25:11, 25:12) z Cocon Koroną Olesno i 2:0 (25:12, 25:15) z UKS Akademią Siatkówki Zduńska Wola. W sobotę w Wicku nasze siatkarki pokonały 2:0 (25:20, 25:12) Kadrę Polski B SOS PZPS. Grupę C wygrały z kompletem punktów i bez straty seta. Drugie miejsce zajęła Kadra Polski B, trzecie zespół ze Zduńskiej Woli.

Po awansie w sobotę w Łebie lęborczanki wygrały 2:0 z MKS MOSiR Kętrzyn (do 21 i 12). O finał przyszło im się zmierzyć z KeEmKą Starogard Gdański. Pierwszy set był wyrównany i wygrany przez nasze siatkarki do 24. Drugi już wyraźnie, bo do 16.

W niedzielnym finale w Łebie rywalem naszej drużyny było UKS Źródełko Katowice. W pierwszym secie nasze siatkarki prowadziły 6:2, 10:4, 14:9, ale drużyna z Katowic odrabiała straty i objęła prowadzenie 18:17. Sześć kolejnych punktów zdobyły jednak lęborczanki, by wygrać seta do 22.


Drugi set toczył się pod dyktando AP Sped SPS do stanu 8:5. Wtedy inicjatywę przejęły rywalki obejmując prowadzenie 10:8, 12:9, 19:12. Przy stanie 22:17 czas dla drużyny z Katowic. Po powrocie rywalki przypieczętowały sukces wygrywają do 18. Jak się okazało, to był pierwszy i jedyny stracony przez naszą drużynę set w maratonie. W trzeciej odsłonie dominacja lęborczanek od początku i zwycięstwo 15:6.

 

- Jestem bardzo zadowolona z naszej gry w finale. Bardzo dobrze zagrała nasza atakująca Kinga Jęchorek, dobrze ustawiała blok i my mogłyśmy dochodzić i blokować. Dobrze zagrałyśmy też w ataku. W drugim secie miałyśmy problem w przyjęciu, ale potem przestawiłyśmy się na naszą grę. W pierwszych dwóch dniach grałyśmy z drużynami młodszymi rocznikowo, więc było łatwiej. Potem przyszły mecze z trudniejszymi rywalkami i gra wymagała większej, siatkarskiej inteligencji. Wysoko oceniam naszą grę w maratonie i uważam, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowane na ćwierćfinały mistrzostw Polski. Przed nami jeszcze 2-3 treningi. Mamy bardzo dużą nadzieję na awans

powiedziała po zwycięskim finale środkowa Sara Dorawa, kapitan AP Sped SPS Lębork.

 

- Zagraliśmy jeszcze trochę nierówno, ale mam nadzieję, że za tydzień w ćwierćfinałach mistrzostw Polski będzie już bardziej stabilnie, bo poziom będzie na pewno wyższy

powiedział po finale trener Marcin Dawidowski.

 

- Za równą grę w całym turnieju na wyróżnienie zasłużyła przyjmująca Agata Majrowska. Za grę w finale wyróżniłbym atakującą Kingę Jęchorek i libero Marlenę Grudzińską. Najważniejsze, że wszystkie zawodniczki są zdrowe i nie ma kontuzji. Przed ćwierćfinałami mistrzostw Polski zostały nam 2-3 treningi i będziemy mocno pracować nad przyjęciem, bo w tej kategorii wiekowej to podstawa. No i własną zagrywkę musimy wzmocnić. Jak dobrze zagrywamy, to dużo wygrywamy.

Gościem specjalnym 24 edycji maratonu był po raz pierwszy Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

- Młodziczki AP Sped SPS Lębork zagrały w finale na bardzo fajnym poziomie. Jestem zaskoczony, bo widziałem wcześniej siatkarki Źródełka Katowice i wydawały się być faworytkami turnieju. Lębork pokazał się z bardzo fajnej strony i gratulacje dla tej drużyny. Widać, że gra jest fajnie poukładana i życzę im powodzenia. Taki turniej przed ćwierćfinałem mistrzostw Polski na pewno bardzo dużo daje.

To była pierwsza wizyta prezesa Świderskiego na turnieju w Łebie.

 

- Wielkie gratulacje dla organizatorów Jarosława Pruskiego i Joanny Bieniek, że jest to kontynuowane przez 24 edycje. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mieli okazję nadal cieszyć się dziecięcą siatkówką. Należy podkreślić zaangażowanie tych dzieci, które jest nie do przecenienia, ile serca i radości jest z ich strony. Takiego zaangażowania w podejściu do uprawiania siatkówki życzyłbym prawdziwym zawodowcom.

 

 

Najlepszą zawodniczką maratonu (MVP) została uznana Agata Majrowska, przyjmująca AP Sped SPS Lębork.

Kadra AP Sped SPS Lębork
1. Sara Dorawa - środkowa (kapitan)
2. Wiktoria Miotk - rozgrywająca
3. Agata Majrowska - przyjmująca
4. Alicja Stanuch - środkowa
5. Kinga Jęchorek - atakująca
6. Martyna Ryta - przyjmująca
7. Olimpia Czajka - przyjmująca
8. Joanna Zimnowoda - przyjmująca
9. Daria Gburczyk - atakująca
10. Iga Jarczyńska - rozgrywająca
11. Marlena Grudzińska - libero
12. Anna Dybowska - libero

(Źródło Lębork Nasze Miasto)