GKS WIEŻYCA 2011 POLITECHNIKA GDAŃSKA STĘŻYCA SREBRNYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH

W wielkim finale zawodniczki Energa MKS Kalisz pokonały GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca, triumfując w mistrzostwach Polski juniorek młodszych 2023 w Wieliczce. Brązowe medale wywalczyła SMS Solna Wieliczka, która wygrała z KS Pałac Bydgoszcz. Sponsorem turnieju i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest PKN ORLEN.

Mecz o 1. miejsce: Energa MKS Kalisz - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 3-1 (19-25, 25-21, 25-18, 25-22), MVP Zofia Sobanty

Grupowi rywale Energa MKS Kalisz i GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca po raz kolejny stanęli naprzeciw siebie raz jeszcze na boisku w hali SMS Solna Wieliczka w wielkim finale mistrzostw Polski. Zawodniczki GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca od początku meczu przejęły inicjatywę (16-10) i przez całą pierwszą partię miały sytuację pod kontrolą. Chociaż MKS Kalisz zapisał na swoim koncie więcej punktowych bloków (3), nie był w stanie poradzić sobie z siłą ataku Stężycy. Podobnie jak w półfinałowym spotkaniu Julia Hewelt (6 punktów w pierwszym secie), Anna Fiedorowicz i Martyna Podlaska (obie po 4 punkty) stanowiły świetnie zgrane trio w ofensywie, co pozwoliło drużynie z Pomorza zamknąć set 25-19. Podopieczne trenera Miłosza Majki kontynuowały solidną grę na początku drugiej partii (6-3), chociaż Kalisz na czele z Antonina Serafinowską (8 punktów w tym secie), Zofią Sobanty i Zofią Brzozą robił, co mógł, aby odrabiać straty. MKS wyrównał przy wyniku 12-12, a następne punkty padały na przemian łupem jednej lub drugiej drużyny. Zagrywka Zuzanny Bury była kluczowa dla wyniku tej partii, przy jej serwisie kaliszanki odskoczyły na 23-19 i nie wypuściły szansy na wyrównanie wyniku w meczu, wygrywając seta 25-21. Wygrany set był dla zespołu Wojciecha Lalka wiatrem w skrzydła. Kaliszanki znacząco poprawiły swoją grę, wywierając presję na Stężycy. W połowie seta drużyna z Wielkopolski prowadziła 13-10 i utrzymała je do końca, powiększając różnicę w samej końcówce przy serwisie Sobanty (25-18). Kaliszanki nie zwalniały tempa obejmując prowadzenie 4-1 na początku kolejnej partii. Stężyca szybko zniwelowała stratę, ale sama nie mogła wypracować sobie prowadzenia. Po stronie MKS-u fenomenalnie spisywała się Iga Marszałkowicz, która punktowała zarówno w ataku (90% skuteczność) i bloku. Choć gra toczyła się punkt za punkt, decydująca faza seta - i meczu - ponownie należała do kaliszanek, który wyśmienicie serwowały i pracowały na siatce. MVP spotkania została Zofia Sobanty, która zdobyła 15 punktów.

Nagrody indywidualne:

• Najlepsza atakująca: Martyna Podlaska (GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca)
  • Najlepsza środkowa: Antonina Serafinowska (Energa MKS Kalisz)
  • Najlepsza rozgrywająca: Nadia Siuda (Energa MKS Kalisz)
  • Najlepsza przyjmująca: Aleksandra Adamczyk (SMS Solna Wieliczka)
  • Najlepsza libero: Zuzanna Maciejewicz (GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca)
  • MVP: Zofia Sobanty (Energa MKS Kalisz)